ÇÖLYAK

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Çölyak

Çölyak Alerjisi Hakkında

katkısız un

Katkısız Un Hakkında

Çölyak hastalığı nedir?

Gluten Enteropatisi sindirim sisteminde görülen alerjik bir rahatsızlıktır. Sindirim sisteminde villus tüylerindeki hasara sebep, genetik bozulma ve unlu mamul üretiminde gereksiz katkılarla arttırılmış gluten sebep olmaktadır. Halbuki gluten proteini, genetiği değiştirilmemiş tahıllarda çok düşük oranlardadır.

Çölyak hastalığı hangi yaşlarda görülür?

Genetik ve kalıtımsal oluşu dolayısı ile her yaşta görülebilir. Zamanla yavaş yavaş ortaya çıkabileceği gibi, stres gibi unsurlardan tetiklenip birden ortaya çıkabilir.

Çölyakla nasıl yaşanır?

Öncelik bu hastalığa sebep olan gıdaları tüketmemek ve tüm hayatımızda buna dikkat etmektir. Çölyak rejimi şartlarını bir farkındalık olarak taşımaktır.

Çölyak belirtileri nelerdir?

Kusma, ishal, karında şişlik, kilo alamama, kansızlık, halsizlik, gaz ve sinirli olma hali gibi belirtileri vardır. Nadire'n deri dökülmeleri, karaciğer hastalıkları, eklem hastalıkları ile de karşılaşılabilir.

Çölyak hastalığı teşhisi nasıl?

AGA EMA gibi Serolojik tertler kullanıldığı gibi kesin tanı için incebağırsak biyopsisi yapılmaktadır.

Çölyak hastalığının tedavisi nedir?

Tüm hayat boyunca gluten içeren tahıl ve ürünlere karşı net bir rejimdir.

Çölyaklar için güvenli gıdalar?

Tüm meyve, sebze ve bakliyatlar, Katkı içermeyen katı ve sıvı yağlar, Katkılı olmamak kaydıyla bal, reçel, yumurta, et, balık, zeytin, esmer şeker, Mısır, pirinç, patates, kestane, nohut, soya, üzüm çekirdeği unlarının tamamı kullanılabilir.

Glutensiz diyette dikkat edilecek hususlar?

Doğal gıdalara öncelik verilmeli, kompleks içeriği bilinmeyen gıdaları araştırdıktan sonra tercih etmeli, ev harici dış mekanlarda yemek seçimi yaparken ilgiliye içeriğini sormalı, tüm alışverişlerde etiket okumayı alışkanlık haline getirmeli, seçimini yaptığı gıda Glutensiz olsa bile , Glutensiz ile aynı yerde bulunması, aynı takasta tüketilmesi, aynı tezgahta kesilmesi gibi bulaşı risklerine karşı Glutensiz bir düzen kurması