Kavrulmamış Çiğ Karabuğday

Çiğ Karabuğday Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kavrulmamış Çiğ Karabuğday

Çiğ Karabuğday / Raw buckwheat

Kavrulmamış Çiğ Karabuğday

Çiğ Karabuğday

Tüm ürünlerin sayfalarında ürünle ilgili geniş bilgiler veririz. Lakin çiğ karabuğday ile ilgili daha çok karşılaştırmalı içerik sunacağız.

6-7 senedir ithal olarak ülkemize gelen karabuğdaylar kavrulmamış yani çiğ değildi. Bu gelen tane ve unlar ile hepimiz ekmek yapmaya, normal unun yerine koymaya çalıştık, olmadı..

Karabuğdaydan ekmek ve hamurişleri yapmaya en çok zaman ayıranlardan olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu zaman zarfında çiğ olmayan karabuğdayı ekmeğe çevirmek için 1 yılımızı harcadık. Sonunda ekmek yapmayı başarsak ta hep şunu düşündük. Rusya ve çevresindeki ülkelerde yıllardır beyaz un gibi ! karabuğday kullanılıyormuş. Biraz taraf tutmak gibi olacak ama benim hep aklıma bizlerin hamur işinde çok mahir olduğu, buna rağmen rusların bunu nasıl yaptığı geldi.

Kısaca rusyada herkes evinde günlük hamurişini yaparken kolayca karabuğday ununu kullanıyorsa biz çok daha kolay ekmek yapabilmeliydik. İlk bir yılımızda aklımıza gelmese de ikinci yıl karabuğdayın cins ve çeşitlerinin olabileceği geldi. Rus bulamadık ama ukrayna da yaşayan bir kaç kişi ile istişare etme imkanımız oldu.

Kavrulmuş karabuğdayın bizdeki bulgurun karşılığı olduğunu ve kolayca hamur işi yapılan unun çiğ karabuğday tanesinden öğütüldüğünü öğrendik. Kısaca çiğ karabuğdayı haşlayıp glutensiz kısır ve salata yapımında kullanabilir, çiğ olan unu ile hamurişlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Vegan şartlarını karşılayan yüksek besleyici değerlere sahip, bol lifli, tok tutan ve en önemlisi çölyak rejiminde lezzetten uzak mecburiyetleri yaşayanlar için neredeyse gurme bir malzeme.

Çiğ karabuğday tanesi ile suda bekleterek mikserden veya rondodan geçirerek mayasız karabuğday ekmeği yapabilirsiniz. Karabuğday tanesi çiğ kaldığından hücre aktiviteleri durmuyor ve daha kolay fermente oluyor.

ÇİĞ KARABUĞDAY PAKET ALTERNATİFLERİ

Çiğ Karabuğday 1 Kg
Çiğ Karabuğday 2 Kg
Çiğ Karabuğday 3 Kg

Çiğ Karabuğday sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Çiğ Karabuğday Fiyatı

  • Çiğ Karabuğday 1 Kg = 00,00 TL
  • Çiğ Karabuğday 2 Kg = 00,00 TL
  • Çiğ Karabuğday 3 Kg = 00,00 TL

Çiğ Karabuğday Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER